http://isfahanvet.ir/sites/isfahanfair.ir/isfahanvet.ir/contents/pms_item/4748_itemText.htmlstring(9313) "

قائم مقام سازمان نظام صنفی کشاورزی و منابع طبیعی کشور معتقد است، بزرگترین مشکل بخش کشاورزی عدم اجرای درست قوانین حمایتی است.

به گزارش واحد رسانه شرکت نمایشگاه های بین المللی استان اصفهان، موسی رهنمایی در نشست خبری پانزدهمین نمایشگاه بین المللی صنعت دام، طیور و دامپزشکی، ژنتیک و اصلاح نژاد دام در اصفهان گفت: حضور بخش خصوصی و دولتی در کنار یکدیگر در فضای این نمایشگاه، به توسعه صنعت دام و طیور کمک شایانی خواهد کرد و به همین دلیل است که نمایشگاه های تخصصی در همه جهان، رویدادهایی بسیار مهم تلقی می شوند.

وی ادامه داد: بخش کشاورزی و دام و طیور، یک بخش کاملاً فراسیاسی است و لازم است که تمامی ارکان این صنعت در راستای توسعه کمی و کیفی آن در کنار هم جمع شده و حرکت کنند نه این که منابع و مزایای کشور را در جناح بندی های سیاسی هدر دهند.

رهنمایی اضافه کرد: اگر قوانین حمایتی در هر دولتی، به درستی عمل شود بخش کشاورزی و دام و طیور، زمینه رشد بسیار زیادی خواهد داشت و این امر به ویژه در سال اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال بسیار پر اهمیت است.

عملکرد موفق دولت روحانی در حوزه کشاورزی

همچنین قائم مقام دبیرکل خانه کشاورز کشور، با اشاره به عملکرد موفق دولت تدبیر و امید در حوزه کشاورزی و دام و طیور اظهار داشت: در این نمایشگاه، خانواده کشاورزی و دام و طیور جمع هستند و همگی باید کمک کنند تا ثمرات این نمایشگاه به بخش های مختلف مرتبط سود برساند.

عنایت الله بیابانی، با اشاره به وجود کمبودهای بخش کشاورزی و دام و طیور در سالیان گذشته و تأثیر آن بر عملکرد فعلی، تصریح کرد: نمره این دولت از 20 نمره، 19 است و البته هنوز مسایل و مشکلاتی وجود دارد که وظیفه تشکل ها و بخش خصوصی است و در فضاهایی مانند این نمایشگاه باید به رفع آن پرداخت.

وی با ابراز امیدواری از این که این نمایشگاه، اثرات پر برکتی برای این صنعت داشته باشد، گفت: بخش بازرگانی کشاورزی و دام و طیور همچنان دچار ضعف هایی است که باید از فرصت این نمایشگاه استفاده کرد، نباید این نمایشگاه ها فقط محدود به همین چند روز باشد بلکه باید خروجی های آن به مؤسسه های تحقیقاتی فرستاده شده و بحث و بررسی های لازم و کاربردی روی آن صورت گیرد.

مصرف شیر در ایران، 60 درصد کمتر از سرانه جهانی

در ادامه رییس مرکز اصلاح نژاد و بهبود تولیدات دامی وزارت جهاد کشاورزی اظهار کرد: صنعت دام و طیور کشور از جایگاه ویژه‌ای برخوردار است و مقام نخست تولید شیر و جایگاه برتر در تولید گوشت قرمز و سفید نشان از اهمیت این صنعت در استان اصفهان دارد.

محمدرضا ملاصالحی، با بیان این که توسعه در تمامی زمینه های دام و طیور اصفهان و آن هم در شرایط خشکسالی و سختی رخ داده است، افزود: امروز با همین تلاش ها به صادر کننده بسیاری از اقلام جهاد کشاورزی تبدیل شده ایم و برای اینکه بتوانیم در این زمینه پیشرفت بیشتری کنیم باید به مباحث فنی و تکنیکی نیز توجه ویژه داشته باشیم تا جایگاه فعلی را از دست ندهیم.

وی تأکید بر ارتقای سطح کیفی و افزایش بهره وری در بخش دام را یکی از اهداف وزارت جهاد کشاورزی دانست و گفت: برگزاری چنین نمایشگاه هایی موجب انتقال تجربیات و تکنولوژی و همچنین تبادل اطلاعات می شود و اصلاً هدف نمایشگاه همین است.

وی برگزاری این نمایشگاه با توجه به شرایط پیش آمده در خصوص بحران آنفولانزای فوق حاد پرندگان را بسیار دشوار و مدیریت شده دانست و ادامه داد: در شرایطی که برخی اطلاعات نادرست و غیرعلمی در شبکه های مجازی به مردم منتقل می شود و مثلاً گفته می شود در شیر، وایتکس ریخته می شود، باید از طریق این نمایشگاه ها اطلاعات درست را به مردم رساند تا سرانه مصرف مواد لبنی در کشور کاهش نیابد و سلامت جامعه تحت تأثیر قرار نگیرد.

رییس مرکز اصلاح نژاد و بهبود تولیدات دامی وزارت جهاد کشاورزی به سرانه مصرف شیر در ایران اشاره کرد و افزود: سرانه مصرف شیر در کشور بین 100 تا 110 کیلوگرم است، این در حالی است که متوسط سرانه مصرف شیر در جهان بیش از 160 کیلوگرم است و ایران همچنان 60 درصد از میانگین جهانی فاصله دارد. پس همچنان باید به فکر افزایش تولید بود که بخشی از آن از طریق توسعه کمی و تولید واحدها امکان پذیر است و بخش دیگر از طریق افزایش بهره ‌وری واحدهای دامی محقق می‌شود.

ملاصالحی، تصریح کرد: در حال حاضر در حدود 9.5 میلیون تن شیر خام در کشور تولید می شود و نخستین زنجیره تولید شیر کشور نیز در راستای افزایش دامنه تولید در اصفهان ایجاد شده که تا دو ماه آینده آغاز به فعالیت خواهد کرد.

تقدیر از همکاری شرکت نمایشگاه در کنترل بحران

معاون سلامت اداره کل دامپزشکی استان اصفهان نیز در این جلسه اعلام کرد: به دلیل آنفولانزای فوق حاد پرندگان، 260 هزار و 758 قطعه طیور روستایی و 2.5 میلیون قطعه طیور صنعتی در استان اصفهان معدوم شد.

محمد کشتکار با اشاره به اینکه خوشبختانه در سال 96، هیچ موردی در خصوص آنفولانزای فوق حاد پرندگان گزارش نشده است و این نشان از کنترل این بیماری دارد، اظهار کرد: 400 کانون در کشور درگیر آنفولانزای فوق حاد پرندگان بودند که 150 کانون آن در اصفهان وجود داشت که با اقدامات مناسب و به موقع، کنترل و از شیوع بیشتر بیماری جلوگیری شد.

وی از اقدام شرکت نمایشگاه اصفهان برای لغو نمایشگاه دام و طیور استان در سال 95 و مؤکول کردن آن به زمان فعلی بسیار تقدیر کرد و گفت: این همکاری باعث شد اقدامات مدیریت بحران در این زمینه تکمیل شود و در حال حاضر بدون هیچ نگرانی شاهد برپایی این نمایشگاه قوی کشور در اصفهان باشیم.

 

 

"